Kosovo

Studentët shtojnë një tjetër pikë në listë, nesër protesta mund të ketë tjetër vendodhje

Gazeta Express - 18 min 30 sec fa
Ditën e djeshme policia procedoi penalisht një sërë studentësh dhe të tjerë qytetarë për shkak të bllokimit të rrugëve, çka ka bërë që këtë të mërkurë t’i shtohet listës së kërkesave të studentëve një tjetër pikë.
Categorie: Kosovo

Juventus 80 milion euro për mesfushën, synon njërin mes Iscos dhe Pogbasë

Kosova Press - 24 min 39 sec fa
Për juventusin gjithcka po shkon mjaft mirë.
Categorie: Kosovo

LDK pro ushtrisë, por kundër dialogut dhe kërkon zgjedhje të reja

Kosova Press - 26 min 59 sec fa
Ushtria e Kosovës, dialogu dhe liberalizimi i vizave janë temat që e shtyn Lidhjen Demokratike të dal në një konferencë për media të mërkurën.
Categorie: Kosovo

Ambasadori O’Connell: Nëse Evertoni bëhet kampion, do ta blej tërë fabrikën Birra Peja

Gazeta Express - 32 min 8 sec fa
Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka dhënë një përgjigje interesante ndaj pyetjes së një përdoruesi në rrjetin social, Faceook, nëse ambasadori do ta qeraste atë me një birrë në rast se ekipi i tij i zemrës, Evertoni, shpallet kampion i Anglisë.
Categorie: Kosovo

KosLift ndihmon studentët dhe bizneset në sektorin e energjisë

Kosova Press - 38 min 22 sec fa
Rreth 1 mijë studentë dhe 60 biznese kosovare do të mbështeten nga projekti KosLift në sektorët e energjisë, TIK dhe prodhimit me aftësitë e nevojshme dhe kapacitete për të rritur konkurrencën e tyre në sektorin e biznesit në Kosovë dhe rajon.
Categorie: Kosovo

Ramadani: FSK-ja po transformohet me aleatët, nuk është kundër askujt

Gazeta Express - 41 min 2 sec fa
Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani, thotë se pas datës 14 dhjetor FSK-ja do të marrë mandat ushtarak dhe mbrojtës dhe do të veprojë në çdo centimetër të territorit të Republikës së Kosovës. Procesi i transforimit të FSK-së në ushtri është bërë në mënyrën më transparente të mundshme dhe në koordinim më të gjithë aleatët e Kosovës; kjo ushtri nuk po bëhet për inat të askujt, as në Kosovë e as në Ballkan. Ramadani thotë se faktori politik është unik sa i përket datës kur do të votohet për ushtrinë. Sa i përket tensionimit të mundshëm të situatës në këtë ditë, ai thotë që atë ditë gjithçka do të shkojë në rregull, pasi këtë do ta garantojnë institucionet e Kosovës në bashkëpunim me KFOR-in.
Categorie: Kosovo

Veseli diskuton për ushtrinë me kongresistët amerikanë

Kosova Press - 42 min 44 sec fa
Kryeparlamentari Kadri Veseli ka thënë se Kosova është e bekuar me mbështetjen që gëzon nga senatorët dhe kongresistët amerikanë.
Categorie: Kosovo

Rama nis shkarkimet? Reagon kryeministria: E pavërtetë, s’ka lëvizje pa dialog!

Gazeta Express - 1 ora 16 min fa
Një lajm i publikuar nga Abc neës i pasqyruar dhe nga gazeta Express raportoi se kryeministri Edi Rama ka vendosur të shkarkojë të gjithë anëtarët e qeverisë në bordet e administrimit të studentëve, një fakt të cilin e ka paralajmëruar dhe vetë kreu i qeverisë ditën e hënë, në monologun e tij të gjatë për studentët.
Categorie: Kosovo

LDK-ja anashkalon Lutfi Hazirin, do ta votojë ushtrinë

Gazeta Express - 1 ora 19 min fa
Lidhja Demokratike do ta votojë Projektligjin, sipas të cilit FSK-ja transformohet në ushtri. Ky qëndrim do të jetë mbi fjalët e nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri, i cili ka rezerva rreth ushtrisë që do të formohet me ligj dhe duke mos marrë përkrahjen e aleatëve ndërkombëtarë.
Categorie: Kosovo

Protesta në dy kampe, të rejat më të fundit nga Shqipëria

Kosova Press - 1 ora 26 min fa
Sot, studentët janë sërish në protestë para Ministrisë së Arsimit. Këtë herë ata kanë hequr pankartat dhe në duar mbajnë letra të bardha. Ata refuzojnë kërkesat për dialog, por duan t’iu plotësohen 8 kërkesat që kanë paraqitur.
Categorie: Kosovo

O’Connell: Mbretëria e Bashkuar mbështet ushtrinë e Kosovës

Gazeta Express - 1 ora 29 min fa
Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovës, Ruairí O’Connell, ka thënë se edhe Mbretëria e Bashkuar beson së është e drejtë e Kosovës ta krijojë forcën e armatosur.
Categorie: Kosovo

Nëse largohet Diego Costa, Atletico do ta blejë Cavanin

Kosova Press - 1 ora 37 min fa
Klubi madrilen ka gjetur alternativën në rast të largimit të Diego Costas.
Categorie: Kosovo

Shtyhet protesta e punëtorëve të Pallatit të Rinisë

Kosova Press - 1 ora 45 min fa
Është shtyrë për një ditë tjetër protesta e punëtorëve të NTP “Pallati i Rinisë”, protestë e cila ishte e paraparë për sot në orën 12:00.
Categorie: Kosovo

Vuçiq tregon kush është përgjegjës për dialogun në Bruksel

Kosova Press - 1 ora 50 min fa
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq hodhi poshtë pretendimet e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinajt se kreu i diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, është fajtor për situatën aktuale në dialog dhe tha se vetëm Beogradi dhe Prishtina mund të fajësoheshin për këtë.
Categorie: Kosovo

​Avokati Koci: Ftesat e klientëve të mi për Speciale nuk janë të rrejshme 

Gazeta Express - 1 ora 52 min fa
Avokati Arianit Koci, i angazhuar si mbrojtës i dy ish-komandantëve të UÇK-së, që do të intervistohen në janar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar për Kosovës, Sami Lushtaku dhe Rrustem Mustafa, ka treguar se ftesat e klientëve të tij janë të verifikuara. 
Categorie: Kosovo

​Ylli i Kosovës Berisha bëhet me nënshtetësi australiane

Gazeta Express - 2 ore 14 min fa
Sulmuesi kosovar i Sanfrecce Hiroshimës, Besart Berisha, e ka marrë nënshtetësinë australiane. Javën e kaluar, ai ishte kthyer në Melburn për t’i kompletuar të gjitha dokumentet e nevojshme, një vit pasi kishte treguar se e dëshironte ta ndërronte nënshtetësinë.
Categorie: Kosovo

Protesta për arsimin në Francë, gjimnazistët ngrihen për provimin e maturës

Kosova Press - 2 ore 26 min fa
Me qindra gjimnazistë kanë dalë në rrugët e Parisit dhe disa qyteteve të tjera të Francës, për të protestuar ndaj reformave në arsim. Të dhënat e siguruara nga “Reuters” tregojnë se 450 shkolla u prekën nga ky aksion, ndërsa 60 gjimnaze u mbyllën krejtësisht.
Categorie: Kosovo

Kometa e Krishtlindjeve do të shihet me sy të lirë

Kosova Press - 2 ore 29 min fa
Kometa e quajtur 46P/Wirtanen po afrohet me shpejtësi, dhe të dielën më 16 dhjetor arrin distancën më të shkurtër nga Toka në 11,5 milionë kilometra, shkruan gazeta italiane ‘’Corriere della Sera’’.
Categorie: Kosovo

Policia identifikon të dyshuarin për sulmin në Strasburg, ka të kaluar kriminale

Kosova Press - 2 ore 37 min fa
Policia e Francës ka identifikuar të dyshuarin që mbrëmë shtiu me armë afër një tregu Krishtlindje në Strasburg.
Categorie: Kosovo

Hoti: LDK do ta votojë Projektligjin për ushtrinë

Kosova Press - 2 ore 41 min fa
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se do të votojnë projektligjin për transformimin e FSK-s në ushtri.
Categorie: Kosovo